Delta řeky Mekong

Vietnam_Mekong_160110_038

Při našem putování Vietnamem jsme slyšeli dost rozporuplné názory na organizované výlety do delty řeky Mekong. Tak jsme se trochu báli, zda to nebude jen výlet do malého dysneylandu pro turisty. Nakonec se nám to ale docela líbilo. Popravdě, líbilo se nám to hlavně proto, že jsme neměli velká očekávání. Ale oproti vyprávění jiných cestovatelů jsme se nakonec nepohybovali v koloně turistů. A zažít místní plovoucí trhy je opravdu zajímavé.

Delta Mekongu je neuvěřitelně rozsáhlá, úrodná a obydlená. Delta se rozkládá na přibližně polovičce celé rozlohy ČR a žije zde cca 20 milionů lidí. V našem hamonogramu stálo, že budeme bydlet v Can Tho. Podle názvu (nikdy jsme to neslyšeli) jsme si mysleli, že se bude jednat o vesnici. No, je to trošku větší vesnice – má více obyvatel než Praha (1,5 milionu).

 

Řeka Mekong je 10. největší na světě jak délkou, tak průtokem. Pramení v Číně a přes Myanmar, Laos a Kambodžu vtéká do Vietnamu už rozvětvená do devíti ramen.

Vietnam_Mekong_160110_075 Vietnam_Mekong_160109_060

V deltě je samozřejmě hlavní obživou rybaření a zemědělství. Prý tu pokryjí ze 2/3 spotřebu rýže Vietnamu a to ještě celé ¾ úrody jde na export. Dále zde roste dost velká plejáda různých druhů tropického ovoce. Při naší návštěvy bohužel nebyla hlavní sezóna, i tak nám ananas, mango, pomelo a další pro nás neznámé plody dost chutnaly.

Vietnam_Mekong_160110_059

Největší atrakcí jsou plovoucí trhy – místo u stánku se zboží obchoduje přímo mezi loděmi – každá má nad palubou vztyčenou vysokou tyč, na které je přivázáno na ukázku zboží, které daná loď nabízí. Lodě se k sobě zaháknout, proběhne obchod a pluje se dál. Dohromady je to docela kolotoč – řeka je dost široká, takže se vedle sebe vejde mnoho lodí.

Vietnam_Mekong_160110_089 Vietnam_Mekong_160109_025

Vedle těchto trhů jsme párkrát zastavili u břehu a šli se podívat do různých dílen a výroben – sledovali jsme produkci rýžového papíru, popcornu, kokosových karamelek, medu a dalších produktů. Byli jsme na rybí farmě, mohli jsme si natrhat plody zvané mléčné ovoce, slyšeli jsme místní tradiční hudbu (nebylo o co sát). No a taky jsme se krátce projeli na loďce u náznaku mangrových porostů – ale to byl spíš takový lehký náznak, dovnitř těchto porostů jsme se nedostali.

Vietnam_Mekong_160109_074

Největším problémem je eroze – mnoho břehů jim řeka podemílá – aby ne, když zároveň prodlužuje břeh Vietnamu každým rokem o 50-100 metrů. Na mnoha místech jsou břehy zpevněné betonem. Dodnes převažují na břehu přístřešky z pVietnam_Mekong_160110_114lechu na bambusových kůlech. Jestli to někde ve Vietnamu připomínalo slum, tak právě tady.

 

Po cestě do delty ze Saigonu mě na polích zaujaly jakési mohyly. Průvodce pak potvrdil, že se jedná o hrobky. Ačkoli je Vietnam obrovská země (330 000 km 2), prý nemají dost pozemků, nebo jsou moc drahé. Své předky proto zdejší rolnici pohřbívají přímo na rýžových polích, někdy na kraji, jindy třeba přímo uprostřed. Jak symbolické – rýže tu místní provází od narození až do smrti.

My se teď přesouváme do Kambodže, kde nás čeká předposlední část putování – velkolepé chrámy Angkor Vat.