Dong Van – Ha Giang (závěrečný den cesty severním pohořím)

Vietnam_Ha-Giang_160101_087-Pano

Silvestrovskou noc jsme prožili balením zavazadel a skypováním s rodinami. U večeře do mě průvodce John nalil pár kalíšků rýžového vína. Ráno jsme vyrazili z Dong Van přes průsmyk Ma-Pi-Leng do Meo Vac. Nádherné výhledy korunují naší spektakulární cestu po severu oblasti Ha Giang. Pohledy na obrovské homole skal a nejhlubší údolí jihovýchodní Asie (rozdíl 800m) kazí snad jen pohled na jedny z nejchudších obyvatel planety. Děti, které mají u nás v tomto věku na starosti jen hry a vztekání, že jim něco rodiče odpírají, tu nosí na zádech velké snopy všeho, co může hořet, aby bylo na čem uvařit rýži nebo druh sladkých brambor. Lesy tu nejsou a není tu moc čím topit, za vděk musí vzít třeba suchými stonky kukuřice.

Vietnam_Ha-Giang_160101_006

Za Meo Vac pokračujeme do Yen Minh a odsud (po stejné cestě, jak jsme přijeli) až do startu naší cesty, do Ha Giang. Přestože jedeme poslední 3 hodiny stejnou cestou, není to vůbec nuda. Znovu se kocháme jednou z nejkrásnějších krajin na naší modré planetě.

Ma Pi Leng pas

Ma Pi Leng pas

Pohled z průsmyku Ma-Pi-Leng 800metrů dolů k řece - zde právě budují přehradu - no doufejme, že to zdejší krajinu nezoškliví

Pohled z průsmyku Ma-Pi-Leng 800metrů dolů k řece – zde právě budují přehradu – no doufejme, že to zdejší krajinu nezoškliví

Už od půli cesty po severu ve mně zraje plán se tu vrátit v lepší dobu s partičkou bikérů, doprovodným vozidlem a lokálním průvodcem. Lepším obdobím myslím buď květen, kdy se rýžová políčka zelenají, nebo na přelomu srpna a září, v době sklizně rýže. Až to dá moje malá CK vše dohromady, máte se bikeři na co těšit!!

Tak tohle jsem ani já ani Václav nečekal - luxusní dodávka - do Hanoje jedem ve 4 lidech jak nějací vládní činitelé!

Tak tohle jsem ani já ani Václav nečekal – luxusní dodávka – do Hanoje jedem ve 4 lidech jak nějací vládní činitelé!

Vietnam_Ha-Giang_160101_003-3

V Ha Giang se loučíme s průvodcem a řidičem. Odjezd nočním autobusem jsme si z 21hod přehlásili na 17 hodin, nevíme, co bychom zde dělali 6 hodin do odjezdu. To raději obětujeme výlohy za jednu noc v hotelu navíc. Alespoň budeme další den odpočatí. Do Hanoje nás odváží luxusní dodávka. Jedinou chybou je tak jen sledování hrozného TV pořadu čínské produkce našimi dvěma spolucestujícími a to, že ani dnes jsme se nedočkali krásného fotografického světla. I tak to bylo paráda.

Zítra ráno odjíždíme z Hanoje na tři dny do Halong Bay, další perly Vietnamu. A předpověď hlásí polojasno  22°C

dnes jsem ochutnal modrou sladkou bramboru, co uvnitř měla barvy krásného krystalu

dnes jsem ochutnal modrou sladkou bramboru, co uvnitř měla barvy krásného krystalu