Dřina na rýžových polích

Vietnam_Hoi-An_160106_013-2

Že musí být práce na rýžových polích dřina, to mi bylo vždy celkem jasné, ale až tady ve Vietnamu nám s Pavlem došlo, že to je ještě o dost těžší, než jsme si mysleli. 

Rýže je dnes po kukuřici druhou nejrozšířenější plodinou na světě, před ní je kukuřice, a to jen proto, že je masově rozšířená živočišná výroba. Pro lidstvo má rýže nezastupitelnou roli – je dominantním prvkem jídelníčku čtvrtiny naší globální populace.

Vietnam_Hoi-An_160106_205 Vietnam_Hoi-An_160106_201

Rýže se pěstuje v bahně, takže políčka jsou ohraničena vždy malou hrází, který umožňuje v daném poli udržovat jistou výši hladiny vody. Bahno je opravdu dost hluboké, viděli jsme se místní rolníky brodit nad kolena v bahně. Někdy mají holínky až po pás, viděli jsme ale i rolníky bez bot jen na boso!

v holých nohách do bahýnka - zřejmě lázně zdarma

holýma nohama do bahýnka – zřejmě lázně zdarma

Já takhle uklízím kurt, ve Vietnamu takto zase vláčí rýžové pole...

Já takhle uklízím kurt, ve Vietnamu takto zase vláčí rýžové pole…

Teď na přelomu prosince a ledna byla políčka prázdná, na severu proběhla sklizeň v říjnu a na listopad a prosinec se pěstuje na těchto polích kukuřice. Už na konci prosince jsme ale viděli pařeniště na severu, kde se pod igelitem zelenali výhonky této traviny. Ty se pak vysazují do políček.

Na severu jsou sklizně jen dvě (v horské oblasti Sa Pa dokonce jen jedna), od středu Vietnamu na jih pak tři.

Vietnam_Hoi-An_160106_109

Rýže a pole vyžadují neustálé udržování. Podobně jako naše pole se i bahno rýžových polích musí orat, pak vláčit a nakonec hladit do jedné roviny. Pak se samozřejmě seje/sází, třídí, postřikuje, vytrhává plevel, sklízí a na zimu se opravují hráze…Četl jsem někde teorii, že právě proto jsou asiaté natolik pilní a pracovití – mají to v genech díky rolnickým předkům, kteří bez výjimky museli makat bez evropských zimních přestávek na polích od šesti do šesti celý rok.

Na polích dodnes pracují lidé s buvoly, které používají k orbě. Někde jsme viděli i  modernější stroje (viz příspěvek o Tam Coc), ale tipuji, že to je spíše výjimka.

Vietnam_Hoi-An_160106_118 Vietnam_Hoi-An_160106_009-2

Nejvíce fotek prací na polích jsme pořídili teď v okolí Hoi An. Je tu zima, tedy rozumějte cca 25°C. Vůbec si nedokážu představit, jaké to je pracovat na poli v bahně (smíšeném s buvolími výkaly) v letních téměř 40° vedrech! A k tomu je nutné připočítat komáry, kteří tu teď naštěstí téměř nejsou….

Ach jak snadný je ten náš evropský život….

Vietnam_Hoi-An_160106_049-2 Vietnam_Hoi-An_160106_040-2 Vietnam_Hoi-An_160106_280