Druhý den v Moskvě

(PK) Na úvod poznámka k minulému příspěvku: Co se týče našeho výletu na východ do Asie, je třeba podotknout, že podle Pražáků začíná Asie hned za Humpolcem :)

Jedna z tzv. Stalinových sedmi sester - tedy sedmi téměř identických budov - tot o by mělo být ministerstvo zahraničí

Jedna z tzv. Stalinových sedmi sester – tedy sedmi téměř identických budov – tot o by mělo být ministerstvo zahraničí

Již v letadle jsem měl první příjemný zážitek. Zjistil jsem, že konečně umím jeden jazyk lépe než Václav, což s ohledem na to, že jsem ho studoval povinně asi 10 let a on 1 rok dobrovolně, není zas tak velké potěšení. Dnes jsme před východem slunce vyrazili fotit Kreml z mostu u Chrámu Krista Spasitele a vlastní chrám. Chrám byl postaven na počest vítězství Rusů nad Napoleonem. Krásný kostel nezapadal do Stalinova vkusu a tak jej nechal srovnat se zemí. Po pádu režimu byl opět postaven a v roce 1999 vysvěcen. Pak jsme prochodili okolí Kremlu, koupili si kuřátko a šli se dospat na apartmán. Odpoledne se naším cílem stala Lomonosova univerzita na Vrabčích horách, odkud je i výhled na olympijský stadion v Lužnikách a celá Moskva. Václav strašil, že policie zakazuje fotit a tak vždy, když se k ním přiblíží si začnu broukat Kaťušu, jak vychodila na běreg vysokij i krutoj a jak tumany poplili nad rekoj …. a policie si myslí, že nejsme inostránci a nechají nás fotit.

Vždycky jsem přemýšlel co to je za ptáky co to paplí (zpívají ??) nad řekou. Moderní technika – google překladač – mi dnes dala na moji otázku z dětství odpověď: Tumáni nezpívají, ale plynou a nejsou ptáci, nýbrž mlhy :). Jinak je tu vše nějak bolšoje, všude spousty aut v několika pruzích, jen malinko přechodů pro chodce, a celkově v tuto poměrně nehostinnou dobu je to tu takové nevlídné. Vyloženě depresívní bylo jejich jakési promítání na stěnu domu výstav s projevem typické ruského hlasu pravidelně prokládaného ruským sborovým „GURA“ (hurá), asi oslava vítězství v 2. světové válce. S Václavem nám to hned připomnělo audioknihu Orwela (1984)….

Stadion na Lužnikách a nad  ním panorama Mosky

Stadion na Lužnikách a nad ním panorama Mosky

Lomonosova univerzita

Lomonosova univerzita

Panorama nad řekou Moskva

Panorama nad řekou Moskva

Krajní Belkemiševská věž Kremlu

Krajní Belkemiševská věž Kremlu

Rudé náměstí

Rudé náměstí

Strýček Jozsf Vissarionovič tenhle kostel nechal pro jistotu zbořit - pobožnost nebyla v kurzu a kostel akorát bránil průjezdu tanků....no comment

Strýček Jozsf Vissarionovič tenhle kostel nechal pro jistotu zbořit – pobožnost nebyla v kurzu a kostel akorát bránil průjezdu tanků….no comment

Navečer jsme se prošli po Arbatu (takové pražské Příkopy), kde jsme navštívili Crazy WC kavárnu. Židle, šálky, talíře – vše ve tvaru a designu WC mís. Turistická atrakce hadr.

Na Crazy WC Café se stojí fronta - ano, je to trendy

Na Crazy WC Café se stojí fronta – ano, je to trendy

Jíme z toalet, sedíme na toaletních mísách, másto ubrousků toalěťák - jsme v Crazy WC Café!

Jíme z toalet, sedíme na toaletních mísách, másto ubrousků toalěťák – jsme v Crazy WC Café!

Zítra asi mrkneme dovnitř kremelského areálu a pak už je nejvyšší čas odletět do Vietnamu.