Halong Bay – hurá, máme konečně slunečno!

Ha-Long

Záliv Halong Bay je zapsán jako přírodní památka UNESCO. Je tu 1969 ostrovů, z 90 % vápencových. Pobavil nás výklad průvodce, který nám s tajemným hlasem oznámil, že nejdříve bylo odhdnuto, že je tu 850 ostrovů. Pak sem přijel Ho Chi Min a v rámci jeho návštěvy ostrovy přepočítali a zjistili, že je jich 1960. Po smrti Ho Chi Mina (dej mu pán bůh lehké odpočinutí a kvalitní balzamování) ostrovy přepočítali ještě jednou. A hle, je jich 1969, stejně jako letopočet úmrtí Ho Chi Mina. A to soudruzi nemůže být náhoda! Tipoval bych, že strana se nezastavila před ničím. Jestli pár ostrovů přebývalo, pomohli jim určitě raději pod hladinu 😉 

Následuje malá foto-vyprávění:

Ha-Long-2

První den máme organizovaný přesun z Hanoje do Ha Long Bay. Je to lehce přes sto kiláků, ale cesta trvá skoro čtyři hodiny. Uprostřed máme pauzu, navštěvujeme chráněnou dílnu, kde postižení lidé malují a vyšívají – až nečekaně hodně z těch věcí se nám i docela líbí.

Ha-Long-3

Přijíždímě do zátoky a všude kolem je plno autobusů, strašně moc lidí. Tak si říkáme, jestli to nebude zklamání…

Ha-Long-4

Vyjíždíme a než si dojíme oběd, jsem na první atrakci. Jeskyně…

Ha-Long-5

Jeskyně jsou v docela špatném stavu (krápníky turisté osahali dohladka nebo rovnou otrhali) a nasvícení se nám nelíbí, jdeme rychle pryč.

Ha-Long-6

Po deseti zatažených dnech nám vysvitlo  slunce, sedíme na palubě lodi v Halong Bay na které budeme i spát. Velká pohoda.

Ha-Long-7

Konečně vyrážíme do nitra zátoky Ha Long Bay. Foťáky jsou nažhavené…

Ha-Long-8

Ha-Long-9Přijíždíme do cíle prvního dne. V zálivu kotví přes noc dalších deset lodí, takže to není zas tak nacpané turisty jak jsme čekali a je to paráda.

Ha-Long-11 Ha-Long-12

Jdeme kajakovat. Právě zapadá slunce, takže střádavě pádlujeme a fotíme…

Ha-Long-13

Já jsem si dal ještě spolu se španělskou rodinkou závěrečnou koupel v moři přímo skokem z lodě. „Es aqua calor o frija?“- pokřikujeme na sebe…paráda, voda má tak 22 °C. Pokud zítra bude slunce, přislíbil koupel i Václav!!

Ha-Long-14

Ráno vstáváme na rozbřesk slunce, jsou i červánky.

Ha-Long-15

Pak plujeme a nízké slunce a ranní opar vytváří nádherné scenérie…

Ha-Long-16

Takže fotíme v podstatě nepřetržitě, dokud nás nezavolají na snídani.

Ha-Long-17

Dopolední program se sestává z návštěvy mušlí farmy. Jsou to perlorodky!

Ha-Long-18 Ha-Long-19

Aby mušle vyprodukovala perlu, je k tomu donucena nehezkou metodou. Násilně se otevře, a pak ji poranní sval, dají do něj jiný kus svalu (to jsme nepochytili přesně proč) a hlavně pak cizí objekt – přesněji malou kuličku, vyfrézovanou z mušlí lastury. To je pro sval cizí objekt, který se snaží neutralizovat obalováním perlového nánosu a tak postupně vznikne perla…Perlorodky ve Vietnamu pěstují jen na dvou místech. Potřebují teplou a čistou vodu. Docela se divíme, že se jim tady v zátoce daří, když je tu provoz lodí jak na dálnici….

Ha-Long-20

Pak plujeme do jakési vesničky, kde budeme bydlet a cestou míjíme rybářské plující vesničky…

Ha-Long-21

Cestou závidíme těm, kdo mohou být na zdejších krásných (byť pravděpodobně uměle vystavěných plážích) – a hle, najednou u jedné zastavujeme a dozvídáme se, že právě tady jsou naše bungalovy.

Ha-Long-22

Skoro tomu nemůžeme věřit, ale tohle místo je jak z katalogů. Palmy, pláž, lehátka, čisté moře a kolem skály….už nemusíme na Seychely!

Ha-Long-23

Po vydatném obědě opět vyrážíme na kajaky. Zjišťujeme, že nejhezčí fotky ráno asi uděláme stejně přímo z naší pláže. Máme prostě ideální lokaci!

Ha-Long-24 Ha-Long-27 Ha-Long-25

Pak si pronajímáme vodní taxi a jedeme na největší ostrov Cat Ba. Zde si půjčujeme motorku a jedeme na nejvyšší bod. Nahoře máme perfektní výhledy skoro na všechny světové strany. Vydržíme zde do západu slunce.

Ha-Long-28Ha-Long-29

Spátky přijíždíme už skoro za tmy. Večer trávíme se Danou a Dádou, dvěma moc příjemnými cestovatelkami z ČR, dohromady nás dala druhý den zájezdu náhoda a místní, pro nás nepochopitelný, systém neustálého míšení různých skupin.

Ha-Long-31 Ha-Long-30

Ráno opět vstáváme na východ slunce a já si dávám koupel. Václav zvládl koupel o den dříve, během níž stihl ztratit klíč od bungalovu z kapsy plavek….

Ha-Long-32 Ha-Long-33

Pak se už loučíme s naším bungalovem a jedeme zpět do velkého přístavu.

Ha-Long-34 Ha-Long-35 Ha-Long-36

Cesta trvá ještě asi čtyři hodiny, během toho jednou přestupujeme na jinou loď. Po cestě fotíme rybáře.

Ha-Long-38

Na lodi máme demonstraci přípravy nesmažených jarních závitků – pak si to zkoušíme sami – pche, to už dávno umíme, tady jim navíc chybí koriandr a bez něho to není ono…

Ha-Long-39

No a pak už naše třídenní organizovaní plavba končí. Oba se shodujeme, že předčila naše očekávání a v kombinaci s dobrým počasím nám notně pozvedla náladu.