Hue – královské město ve středu Vietnamu

Vietnam_Hue_160105_168
Včera jsme po podařeném výletu do Ha Long Bay přeletěli z Hanoje do Hue. Let by bezproblémový, po příjezdu o nějakých 600 km níže je trochu tepleji a podstatně více vlhko. Hue má dnes přibližně 350 tisíc obyvatel a pro turisty je lákadlem především jakožto poslední královské město. Královské paláce byly tak rozsáhlé, že je nezničilo ani bombardování za války. Dnes je to památka UNESCO a i díky dotacím této organizace se dostavují a rekonstruují zničené části.

Ráno jsme se potkali s naším novým průvodcem Du. Nejdřív se nám zdála jeho angličtina dobrá, později jsme se začali trochu ztrácet – jeho akcent je dost vietnamský (vyslovuje první půlku slova). Jelikož během jízdy mluvil střídavě s řidičem a s námi, občas nám tak nebylo jasné, zda mluví ještě vietnamsky, nebo už anglicky.

Vietnam_Hue_160105_049

I z toho důvodu jsem moc nepochytil všechny ty různé dynastie. Určitě tedy víme, že nějaký císař zde měl na 500 manželek a asi 140 dětí.

Vietnam_Hue_160105_007

Ráno jsme začali plavbou po voňavé řece a prohlídkou pagody Thiem Mu. Pagoda je náboženský chrám. Lidé ve středu Vietnamu jsou převážně budhisté. U domků jsou často vidět objekty pro uctívání.  Ty jsou u jejich skromných domků jako poděkování za různé události  – třeba narození zdravého potomka. Jinak Budhisté to ve zdejším kraji neměli jednoduché, jižní proamerická vláda je utiskovala, neboť preferovala katolicismus. Jeden z mnichů se pak na protest upálil, což vygradovalo násilné protesty, které pak vedli ke změně přístupu USA k jižní vládě (a ta byla svržena).

Vietnam_Hue_160105_024 Vietnam_Hue_160105_076 Vietnam_Hue_160105_104

No ale politiku a válku jsme dnes zatím více nerozebírali, chceme to probrat zítra. Město Hue leží asi 50km jižně pod tzv. demilitarizovanou zónu, tedy rozhraní jižního a severního Vietnamu a válka zde v tomto regionu byla nesmírně krutá. On sám nám už řekl, že jeho rodina byla do války vtažena a on se za války narodil. Takže více snad budeme vědět zítra.

viděli jsme krásný pár motýlů

viděli jsme krásný pár motýlů

jedna z mnoha okrasných zahrad u hrobky krále Minh Manh

jedna z mnoha okrasných zahrad u hrobky krále Minh Manh

kořeny stromů natírají bílou hmotou proti škůdcům

kořeny stromů natírají bílou hmotou proti škůdcům

Nejvíce se nám líbilo u hrobky krále Minh Manh, která je asi 10 km za městem. Je to krásný park se spoustou paláců a pohřebním místem. Místo nebylo přeplněné turisty a mělo krásnou poklidnou atmosféru. Mimo jiné jsme zde pozorovali nádherně zbarvené motýly a dali jsme si nápoj přímo z plodu, který připomínal kokos, ale jako kokos nechutnal.

Vietnam_Hue_160105_204 Vietnam_Hue_160105_197

Při příjezdu k hrobce jsme jeli kolem malé dílničky a prodejny vonných tyčinek. Výrobu jsem si zkusil a tyčku jsem už na druhý pokus obalil jakousi hmotou z citronové trávy. Vůně je to opravdu moc příjemná…

Vietnam_Hue_160105_230

Až po poledni jsme vyrazili k hlavní památce Hue – ke zdejšímu královskému paláci – lépe řečenou soustavy paláců. A to byl chytrý tah, jet v tomto pořadí, neboť všichni turisté sem jezdí ráno. Kolem poledne už to tu bylo klidnější. Oproti hrobce se nám paláce však tolik nelíbily, zajímavé tak pro nás byly zejména fotografie dokumentující nedávnou dobu, kdy byly ještě praktikovány mandarínské zkoušky. Podobně jako v Číně museli zdejší úředníci skládat nesmírně náročné zkoušky před komisí.

Vietnam_Hue_160105_315 Vietnam_Hue_160105_307 Vietnam_Hue_160105_289

Oběd jsme měli na tržnici, kde jsme si dali místní typickou polévku Bun bo Hue. K tomu nám pak ještě bylo naservírováno nějaké maso a závitky s arašídovou (sladkou) omáčkou.

Vietnam_Hue_160105_354

Odpoledne jsme si pak udělali oddech a šli na pokoj rozvěšovat prádlo do oken (nic tu nechce v 90% vlhkosti schnout) a den jsme zakončili vynikající večeří v indické restauraci. Zítra jedeme do udajně velmi pěkného městečka Hoi An. Strávíme tam necelé dva dny a zase napíšeme.

Vietnam_Hue_160105_285

Tyto fotky jsme si udělali u hrobky, kam žádní turisté nejezdí – být tu sami bez davů se nám moc libilo

Vietnam_Hue_160105_338 Vietnam_Hue_160105_244