Iquique – pláž, duna, odpadky a historie přepychu

Iquique_1

Minulý týden ve středu jsme navštívili přímořské letovisko Iquique. Už jsem tu psal, že průvodcům moc nedůvěřujeme. Když jsme tedy četli, že se jedná o krásné město, které soutěží s Aricou o nejhezčí metropoli severu, vůbec nic jsme od města nečekali. Asi proto nás docela příjemně překvapilo.

Město je totiž velmi zajímavě položeno, přímo na kraji pouště Atacama. Když jsme sjeli z Altiplána, měli jsme na obzoru jakési město a mysleli jsme si, že už vidíme Iquique. Blo to jen předměstí, odkud se teprve sjíždí asi dalších 800 výškových metrů do centra. Ze silnici je tak skvělý výhled na celé město a širý oceán. Nad městem se nezvadají jen vysoké pohoří, ale také jedna obří duna o výšce 300m. Právě tu jsme se vydali na západ slunce fotit. Při focení nasledoval již tradiční zážitek – krásný výhled do dálky a pod nohami skládka. Všude sklo, plasty, písek a prach.

Pláž  Iquique - písek, palmy a mrakodrapy. Hotely u pláže jsou dost drahé, my jsme si obře vybrali hostel, který byl u pláže, ale byl levný

Pláž Iquique – písek, palmy a mrakodrapy. Hotely u pláže jsou dost drahé, my jsme si obře vybrali hostel, který byl u pláže, ale byl levný

Dole u moře jsme se prošli, zjistili jsme, že Pacifik má možná nějakých 18°C (což je na zdejší poměry kafe) a že dost smrdí rybinou. Na pláži ještě jako by probíhala novoroční „after-party“ – hrál se tu fotbal a vládla příjemná atmosféra.

Při přejezdu do Atacamy jsme opět jeli kolem Humberstone – mrtvého města duchů, které připomíná, že tu kdysi probíhala v obrovském měřítku těžba nitrátů. Ty se na konci 19. Století používaly na hnojení – zde byly největší zásoby a to byl také důvod, proč Chile v pacifické válce v druhé polovině 19. století obralo Bolívii o toto území. Následoval obrovský rozvoj a netušený růst bohatství. Iquique prý bylo městem přepychu s největší konzumací šampaňského na světě. Pomíjivost vládne světu a tak už během první světové války následoval úpadek, jelikož Němci přišli na to, jak hnojiva syntetizovat uměle bez nitrátu. Těžba jako by tu ustala ze dne na den. V mrtvém městečku jsou v šuplíkách snad ještě nesplacené faktury.

Dřevěné domy jsou dnes jedinou připomínkou nitrátové doby

Dřevěné domy jsou dnes jedinou připomínkou nitrátové doby

To je historie, dnes má Iquique příjemnou plážovou kulturu, která nás ale nebaví, takže jsme raději hned druhý den jeli do turistického centra pouště Atacama – do San Pedra.