Mauna Kea – placatý obr

Mauna-Kea-7

Nejvyšším bodem Havajských ostrovů je vyhaslý vulkán Mauna Kea. Měří 4205 metrů – když se ale vezme od úpatí, které se nachází na mořském dnu, měří neuvěřitelných 10.205 metrů, což by z ní činilo nejvyšší horu světa. No a jelikož na ni vede silnici, byl by hřích na ni nevyjet. 

Abychom tak mohli udělat, museli jsme si půjčit offroad auto – na vrchol totiž vede celkem strmá a na menším úseku i prašná cesta. Tak je tomu schválně, aby provoz nahoru nebyl příliš velký. Nahoře na nejvyšším bodě je sopka osazena obrovskými teleskopy, pomocí kterých se vědci koukají do vesmíru.

Mauna-Kea-5

Už jsem tu psal, že nahoře jsou absolutně perfektní podmínky pro pozorování hvězd. Nedávno jsem si umanul, že nahoře budu hvězdy fotit, záhy jsem však zjistil, že po západu slunce musí všichni turisté opustit vrchol a sjet dolů. Bláhově jsem si myslel, že mohu dostat nějakou výjimku a nahoře zůstat. Po několika mailech špičkovým astrofotografům jsem pochopil, že se nic takového nestane. I těm nejlepším fotografům to prý trvalo rok, než dostali permit na focení.

Mauna-Kea-3 Mauna-Kea-2 Mauna-Kea

Nevadí, užili jsme si západ slunce, mě bavilo fotit ty obří kopule, které se krátce po západu otevřeli jak květy, aby tak mohli začít vysílat do černého prostoru nějaké signály. Nahoře v těch kopulích nikdo nesedí, vše je naprogramováno z observatoří kdesi daleko ve světě (teleskopy tu má nejen americká NASA, ale i evropské a japonské vědecké instituce).

Západ slunce nebyl tak dramatický, jako východ na Haleakale. I tak to stálo za to.

Mauna Kea není sama o sobě nějak výrazně fotogenická hora – je strašně rozpláclá a když ji vidíte od moře, nechce se vám věřit, že měří přes 4 km. Ale pohled z vrcholku má svoji krásu – v okolí jsou i další dvě sopky (podobně rozpláclé) a je vidět i ostrov Maui.

Mauna-Kea-4

Poslední den na Big Island jsme vyrazili do národního parku Vulcano, kde je aktivní sopka. Nakonec jsme dokonce viděli i tekoucí lávu, ale o tom příště.

Mauna-Kea-8 Mauna-Kea-6