První den na cestách – Moskva

Moskva - pohled směrem k Rudému náměstí

Moskva – pohled směrem k Rudému náměstí

Tak Pavelcestovatel se po dvou letech opět probouzí. Jak většina z Vás ví, odcestovali jsme na východ do Asie. Našim cílem je Vietnam. Jelikož se do Hanoje nedalo letět jinak než s Aeroflotem přes Moskvu, rozhodli jsme se udělat zastávku v tomto městě. Takový „stopover“ se nám líbil při cestě na Nový Zéland (Hong Kong) i při cestě do Argentiny (Rio de Janiero). Je to ideální možnost, jak navštívit místa, kam bychom se jinak nevydali, protože prostě pro nás nejsou takovým magnetem. Obecně města nás lákají méně než hory, takže Moskva tato kritéria splnila s naprostou přesností. Jen do Moskvy bychom nikdy nejeli, ale když už tu ta možnost je…

Odlet byl dnes zpožděn o více než hodinu, jinak vše proběhlo hladce. První kulturní zážitek tak byla jízda metrem. Na Běloruské stanici v Moskvě totiž zrovna 19. prosince probíhá asi nějaká rekonstrukce, takže musíme měnit okamžitě plán cesty metrem a hned se dostáváme do docela dost husté řeky těl. Lidí fakt hodně. Chvílemi mačkanice. Po chvíli váhání jsme se zorientovali a našli ubytování.

Ubytování jsem našel v apartmánech zvaných Rusapart Lenivka a volba to byla velmi dobrá. Pozice je v naprostém centru mezi Kremlem a Chrámem Krista Spasitele. Cena na polohu velmi výhodná (cca 1600 Kč na den). Apartmán prostorný a funkčně vybavený.

Po krátkém šlofíku následoval zážitek číslo dvě. Měli jsme hlad a hned vedle našeho apartmánu se nachází restaurace, která z venku vypadala příjemně obyčejně, a navíc jsme se domnívali, že tam bude typická ruská kuchyně. Nakonec se z toho vyklubala asi malinko lepší (i dražší) restaurace s gruzínskými pokrmy a my jsme se najedli naprosto famózně. Hned jsem si vzpomněl na opulentní večeři v Tbilisi, kterou pro nás uspořádali místní pohostinní partneři. Vyšší cenovku jsem akceptovali, stálo to za to…

No a pak jsme taky konečně vyrazili do centra, a přestože mrholilo a byla už tma jak v pytli, tak se nám okruh kolem Kremlu přes Rudé náměstí a přes nábřeží a kostel Krista Spasitele moc líbil.

Hradby Kremlu

Hradby Kremlu

Chrám Vasila Blaženého

Chrám Vasila Blaženého

Hotel Ritz pod Rudým náměstím

Hotel Four Seasons pod Rudým náměstím

V neděli se chystáme fotit východ slunce, který tu je v 9hod ráno! Tomu říkám čas pro noční sovy, jako jsem já! Plán je nafotit Rudé náměstí bez lidí a snad i bez disneylandovských světelék a blikátek, ale kolem 9té ráno se obávám, že náměstí už bude zase plné…Uvidíme. Moskva se nám jako předkrm docela zalíbila a to máme ještě skoro dva plné dny na další průzkum.

Chrám Krista Spasitele

Chrám Krista Spasitele – foceno přes deštěm pokropený objektiv – ale výsledek aspoň lépe odráží zdejší podmínky.

Pohled na Kreml

Pohled na Kreml