Ruská propaganda s Aeroflotem

Panorama Kremlinského nádvoří s obřím dělem vážícím kolem 70 tun.

Panorama Kremlinského nádvoří s obřím dělem vážícím kolem 70 tun.

(PK) Normálně bych cestu z Moskvy do Hanoje nepopisoval, ale o jeden zážitek se podělit chci. Protože cesta trvá okolo 8 a půl hodiny, zpestřili jsme si chvíle hledáním vhodného filmu na multimediální obrazovce zabudované v opěradle. „Jééé dokumenty o cestování, a dokonce o Hanoji“… Radost nás poměrně brzy přešla. Dokument Ruské státní RTV nazvaný „Around the Word“ si víceméně vystačil z Mauzoleem Hoči Mina, vojenskými přehlídkami a rozhovory s pionýry.

„No nic, mrknu na Kurily“ –  na upoutávce je obrázek docela hezkých hor, říkám si. Jenže dokument začal akcí ruských vojáků – výjezdem na lodi k narušiteli, japonskému rybáři. Vzápětí odhalili, jak japonští rybáři loví v putinových výsostných vodách. Pak už se vše točilo jen kolem toho, že dříve tu byli Japonci, teď jsme tady my a jinak už to nebude. Nechyběla samozřejmě vojenská přehlídka. Po těchto zážitcích s ruskou dokumentární tvorbou jsem nedočkavě kliknul na obrázek Karlova mostu u dokumentu o České Republice. Tím ovšem Praha skončila. Namísto toho ruský reportér po zbytek času strávil v prý nejmenším městě (?!) Evropy v Rabštejně nad Střelou (u Plzně). Highlightem bylo asi 5 minutové procházení prázdné a poničené budovy bývalého hotelu, který se bude rekonstruovat a detail nerovné rozpadlé silnice s komentářem, že není asfaltová. Jen ať soudruzi vidí reprezentativní vzorek z Česka.

Když si k tomu přidám nabyté poznatky z Moskvy – jako třeba že Stalin nechal zbořit jednu z nejkrásnějších budov města, Chrám Krista Spasitele (takže ta nádhera, kterou jsme fotili, je jen znovu postavená kopie) – tak jsem rád, že je tady už nemáme.

Přidávám snímky z Kremlu, kde se nám docela líbilo a konečně nám trošku přálo počasí (na chvilku vylezlo sluníčko).

Na Kremlem se stále pyšně tyčí socialistické hvězdy

Na Kremlem se stále pyšně tyčí socialistické hvězdy

Pohled z Kremlu k Chrámu Krista Spasitele, který nechal Stalin zbořit

Pohled z Kremlu k Chrámu Krista Spasitele, který nechal Stalin zbořit

Typické kopule pravoslavných kostelů

Typické kopule pravoslavných kostelů

Nejen na českých náměstích komunisté dokázali vykouzlit nádherné paláce - jeden si postavili za Chruščova i uprostřed Kremlu hned vedle pravoslavných kostelů

Nejen na českých náměstích komunisté dokázali vykouzlit nádherné paláce – jeden si postavili za Chruščova i uprostřed Kremlu hned vedle pravoslavných kostelů