Výlet do Tam Coc

Tam-Coc_151223_064

Den před štědrým dnem jsme se vypravili na výlet do oblasti „Tam Coc“, což ve vietnamštině znamená „Tři jeskyně“. Tam Coc je považována za suchozemskou verzi zátoky „Ha Long Bay“. Zatímco v Ha Long Bay se vápencové homole skal zvedají přímo z hladiny moře, v Tam Coc je obklopuje řeka splývající s rýžovými políčky.

Po asi dvouhodinové jízdě autobusem s lokální cestovkou jsme přijeli k chrámu Hoa Lu, tedy kopii postavené v 17. století podle originálu ze století jedenáctého. Po krátké obhlídce jsme odjeli na oběd. Naproti restauraci jsme pak nasedli do plechových loděk. Jak se později ukázalo, měli jsme štěstí na veslařku. Přestože jsme, tedy hlavně díky mě, patřili k nejtěžším posádkám, byla naše loďka nejrychlejší. A to se naše veslařka nijak od své konkurence nelišila ani svaly ani stylem.

Nghia-Lo_Tam-Coc-2 Nghia-Lo_Tam-Coc-4

Zdejší veslařský styl rozhodně stojí za zmínku. Nevesluje se totiž rukama, ale nohama. Alespoň mohou být veslaři opření a nebolí je pak záda.

Nghia-Lo_Tam-Coc-5

 

Nghia-Lo_Tam-Coc-3Cesta loďkou tam a zpět trvala asi 2 hodiny a veslařka veslovala úctyhodných 14 km. Cestou jsme projížděli podél „vodních oráčů“ obdělávajících rýžové políčko speciálním traktůrkem. Jeho válce podobající se malým mlýnským kolům obrací půdu zatopenou vodou a zároveň umožňuje pohyb traktůrku i s člověkem stojícím na plošině za válcem.

Nghia-Lo_Tam-Coc Nghia-Lo_Tam-Coc-6

Kolem nás se zdvihaly krasové vápencové homole porostlé bujnou vegetací. Před otočkou v půli cesty jsme propluli třemi jeskyněmi, podle kterých nese oblast jméno. Po pěkné vyjížďce na loďkách jsme ještě vyfasovali v půjčovně kola, abychom se mohli projet po vesnici a mezi rýžovými políčky. Bohužel v tuto dobu leží ladem. O tom ale více příště. Den jsme zakončili mňamkou vietnamské kuchyně v Hanoji. Další den nás čeká přejezd místním autobusem do Nghia Lo, kde na nás čeká Mai – naše organizátorka zájezdu a průvodkyně pro nejbližší dny.

Nghia-Lo_Tam-Coc-8 Nghia-Lo_Tam-Coc-7 Nghia-Lo_Tam-Coc-9