Výlet nad nejhezčí pobřeží Napali Coast

Awa'Awapuhi-3

Jestli jsem už dříve věděl o jednom magickém místě z Havaje pro fotografy krajináře, pak to bylo neuvěřitelné pobřeží Na Pali Coast na ostrově Kauai. Ostrov Kauai je ze všech ostrovů nejstarší a eroze se na něm vydováděla. Ve vnitrozemí utvořila obrovský kaňon Waimea, na severním pobřeží pak vymodelovala magické útesy. Útesy se zde ostře zabodávají do moře z neuvěřitelných výšin dosahujících až 1.200 metrů! Tuhle výšku útesů už překonává jen jedno místo na světě a shodou okolností je také na Havaji. Je však na špatně dostupném ostrově, a zdaleka není tak hezké, jako Na Pali. NaPali Coast totiž není krásné svou výškou, ale zejména neuvěřitelnými tvary, sytě červenou barvou zeminy a černou barvou ztuhlé lávy, a bujnou zelení mechů a keřů na jejich takřka kolmých svazích.

Kalalau-Lookout

Ne nadarmo jsem na prozkoumání tohoto přírodního divu světa vyčlenil skoro čtyři dny. První den jsme si pobřeží prohlédli z vyhlídek, určených pro americké turisty – přijedete, zaparkujete auto a po pár krocích máte vyhlídku. Všude slyšíte „amazing“, „wonderfull“, „jaw-dropping“ a podobně, a výjimečně dáváte Amíkům zapravdu, že tentokrát nepřehánějí ani trošičku.

Awa'Awapuhi-11 Awa'Awapuhi-10

Awa'AwapuhiDruhý den jsme pak šli pěší tůru Awa-awapuhi. Po 4,5 km sešlapu z náhorní plošiny  pěkným kapraďovým lesem, který nám připomněl Nový Zéland, se sejde na kraj útesu, a pak…

Awa'Awapuhi-2

…pak už to chce jen odvahu sejít ještě kousek níž a být tak na římse široké půl metru až metr, ze které na obě strany padají stěny kolmo 800 metrů do údolí.

Normálně se výšek bojím ale tady jsem byl u vytržení….

Awa'Awapuhi-5

Připadáte si jak v letadle. Lodičky dole na pobřeží jsou jak malé tečky, které vidéte jen díky bílému ocasu na hladině od motoru. Všude slyšíte vrtulníky, občas se nečekaně vynoří přímo pod Vámi, hluboko v údolí a opět vypadají jak droběčky. Rozměry tady prostě berou dech.

Awa'Awapuhi-9

Kocháme se asi půl hodiny a pak se vracíme zpět k autu a ještě pořád v hlavě přebíráme a trávíme tu krásu.

A další den to pokračuje, na Napali Coast se jedeme podívat lodí. A aby to nebylo málo, poslední den na Kauai se tam ještě vrátíme helikoptérou. Už se nemůžeme dočkat – a vy se máte taky na co těšit.

Awa'Awapuhi-8