Focení hvězd- lepší místo než Havaj skoro nenajdete

Hawaii-Hvezdy-15

Na světě je jen jedno lepší místo na focení hvězd než Havaj – chilská poušť Atacama. Shodou okolností jsme tam také s Pavlem byli, akorát jsem tehdy s focením hvězd teprve začínal, neměl nejvhodnější vybavení a taky načasování nebylo nejlepší. V Chile jsme byli v zimě, kdy noční obloha není tak fotogenická, protože jádro mléčné dráhy je odvráceno od země.

Když jsem se dozvěděl, že máme možnost jet na Havaj, bylo mi jasné, že tentokrát musím příležitost nočního focení pořádně využít. Cestu jsem naplánoval podle fáze měsíce tak, aby bylo nebe co nejtmavší (během úplňku hvězdy fotit nelze). Před odjezdem jsem si udělal dokonalou rešerši míst, kde mohu přesně v jakou hodinu fotit určité konstelace hvězd mléčné dráhy.

Během prvních pár dní mi však došlo, že noční focení nebude tak jednoduché ze dvou důvodů: kvůli jet-legu se nám chtělo hned po setmění spát, a navíc na Kauai bylo mnohem více oblačnosti, než jsem čekal. U nás v ČR může být přes den zataženo, po západu slunce se ovšem ochlazuje a nízká oblačnost většinou mizí. Ne tak tady na Havaji, kde je do rána sotva o pár stupňů chladněji než přes den. Takže focení hvězd na Kauai se nekonalo. To jsem oželel, ačkoli některé zamýšlené kompozice mohly být parádní…Ale na focení hvězd měl být mnohem lepší ostrov Maui, takže jsem byl natěšen dál. Hned po příletu jsem tedy s Pavlem vyjel na sopku Haleakala, kde díky nadmořské výšce mraky nebývají. Obvykle. Ne tak ale zrovna v den našeho příjezdu – jako naschvál byly vysoká oblačnost a ani tentokrát focení nevyšlo. To už jsem začal být nervózní, protože předpověd na další týden byla špatná – hodně deště a navíc silný vítr.

Silný vítr je hodně velký problém, protože hvězdy se musí exponovat 20 -30 vteřin na stativu bez sebemenšího pohnutí. Po prvním ranním focení (viz předchozí příspěvek) mi bylo jasné, že při takovém větru to nepůjde.

Hawaii-hvezdy-2

Nakonec se ale povedlo, a bylo to trochu za kuriózních okolností. Po trekováné na Haleakale jsme se měli přesunout na západní část ostrova Maui, ale byli jsme otočeni policií – kolem silnice byl vidět kouř, v okolí se kvůli silnému větru začal šířit nekontrolovaně požár. Po dlouhém čekání v McDonalds a následně v koloně jsme museli změnit plán. Do kempu nebylo jak se dostat. Neměli jsme kde spát, a tak nás napadlo, že se vrátíme na sopku a zkusíme přespat ve vrcholové budce, která byla krytá. Díky tomu jsem dostal druhou šanci na focení večerní oblohy a tentokrát se zadařilo. Mléčná dráha zářila jak blázen. A vítr sice foukal, nebyla ale zdaleka tak silný a mrazivý, jak při východu slunce. Splnil se mi další fotografický sen.

Další focení mi později ještě vyšlo i u pláže – poprvé jsme měli skoro jasnou noc i u moře – že uvidíme hvězdné nebe na Havaji tak málo, to jsem nečekal. Když už se ale hvězdy objeví, stojí to za to….

Hawaii-Haleakala