Gorges de Verdon

soutěska Verdon

soutěska Verdon

V neděli a v pondělí jsme strávili ježděním kolem největšího evropského kaňonu Gorges de Verdon.

soutěska Verdon

soutěska Verdon

 

 

Nejprve jsme si dali vydatnou cyklistickou etapu – na téměř 90km jsme vystoupali 2000 výškových metrů. Ta námaha za to absolutně stojí! Jedná se o neuvěřitelně panoramatický okruh, kde jsme nejprve viděli krásné historické městečko Trigance s hradem a výhledem na okolní hory Haute Provence.

 

Trigance

Trigance

Pak už jsme vystoupali vysoko na řeku a poprvé spatřili hloubku kaňonu v plné majestátnosti.  Najeli jsme na most, který má pod sebou největší hloubku v celé Evropě. Těžko najít lepší místi po Bungee-Jumping. Dva odvážlivce jsme i pozorovali, zájemců bylo dost, frčelo to jak na lince, skákali jeden za druhým…jen jsme nepřišli na to, jak se vraceli zpět nahoru. Pěšky bych to jít nechtěl…

Hloubka soutěsky je neskutečná

Hloubka soutěsky je neskutečná

 

 

 

Pohled z mostu přímo nad soutěskou

Pohled z mostu přímo nad soutěskou

Dno soutěsky, které je široké 8 až 90m, se nachází v závratné hloubce 250 až 700m. Fotografie, jak už to u takových přírodních krás bývá, nejsou s to předat zážitek hloubky a velikosti.

 

 

My jsme si řádně vychutnali, protože z kola jsou ty výhledy mnohem lepší než z auta. Provoz nebyl nijak silný, jen nás silně otravovali motorkáři, kteří dost ostentativně předvádějí silu svých strojů.

Jezdili jsme i skrze tunely

Jezdili jsme i skrze tunely

Překvapivě jsme potkávali málo cyklistů. Vůbec nám přijde, že snad s koncem srpna ve Francii jako na povel skončila sezóna. Plno restaurací a obchodů a jiných služeb je zavřených. Při naší etapě mně málem skolila hypoglykémie, poněvadž námi vybraná restaurace v půli trasy měla zavřeno. Nevadí, zmrzlina na rychlo doplnila cukry. Horší bylo, že i po náročném stoupání na 80tém km nepřišla spása v podobě dobrého teplého jídla – restaruace sice měla otevřeno, ale nevařilo se. Co bychom taky chtěli v neděli odpoledne. Naštěstí jsme sehnali alespoň obloženu bagetu. Dost vyčerpaní jsme odpískali poslední část a etapu si z původních 110km zkrátili na 90km. Těch ukrojených 20km jsme si dnes projeli autem a nutno říci, že stojí za to. Je to tzv Routes de Cretes, okruh do nejvyššího bodu kaňonu, odkud jsou opět dech beroucí výhledu na soutěsku.

 

Pavel jede....na tento záběr jsme potřebovali tři pokusy ;-)

Pavel jede….na tento záběr jsme potřebovali tři pokusy ;-)

 

 

Hrad nebo atrapa?

Hrad nebo atrapa?

Pohled na konec soutěsky, na levo už přehrada Lac Verdon

Pohled na konec soutěsky, na levo už přehrada Lac Verdon

Z výšky nás říčka Verdon lákala svou azurovou vodou, takže jsme dnes upravili program a na hodinu jsme vyjeli na šlapadle z přehrady Lac Verdon alespoň na začátek přehrady. V neděli byl dole docela Václavák, šlapadel i kajaků bylo na řece jak mravenců. V pondělí to už bylo lepší, tak jsme jsme dělali tři šlapací mravence taky.

pohled na začátek soutěsky

pohled na začátek soutěsky

soutěska ze šlapadla

soutěska ze šlapadla

 

soutěska ze šlapadla

soutěska ze šlapadla

Pohled z dola je taktéž úžasný, navíc voda měla příjemnou teplotu na vykoupání.

soutěska z dola

soutěska z dola

 

 

Den tím nekončil, ale další zážitky a fotografie zase až příště.

Jak by Pavlik zapěl s Romanem

 

vodopády v soutěsce

vodopády v soutěsce

Dragounem: je tolik krás, že tisíc let, nestačí na přehled….v Provance to tedy určitě platí. Zítra přidáme neskutečné barvy skal Colorado Provence. Těšte se 😉