Hmongové v Sa Pa

Vietnam_Sa-Pa_151229_144

V předchozím příspěvku jsem se často zmiňoval o ženách, které nás při putování krajinou kolem Sa Pa doprovázely. Jednalo se o místní Hmogy. Ženy mají bohatě vyšívané kroje a vyšíváním, šitím, tkaním a dalšími ruko-dělnými řemesly se živí i přes den. V Sa Pa to je dnes trochu umělý skanzen, protože turisté jsou pro Hmongy jedinečnou šancí, jak si přivydělat. Co však obdivuji, že se naučili inteligentní způsob, jak turisty nevtíravě doprovázet při jejich putování krajinou a být jim nápomocní, když je deštivo a zdejší jílovité svahy se začnou smekat jak skluzavka. To se přesně stalo nám. Hmongské ženy a jejich dcery se pak nechaly fotografovat. Za což jsem byl velmi vděčný, protože mnoho jiného se za neustále mrholení fotit nedalo.

Vietnam_Sa-Pa_151229_091

Hmongové jsou roztroušení mezi Čínou (odkud z větší části migrovali), Loasem, Barmou (Myanmarem) a Vietnamem. Vedou kočovný způsob života a díky své kultuře (nejen zvykům ale i jazyku) se nápadně odlišují od většinového obyvatelstva svých domovských států.

Vietnam_Sa-Pa_151228_032 Vietnam_Sa-Pa_151228_023

Ve Vietnamu, Laosu je vztah Hmongů a většinového obyvatelstva (a hlavně státních institucí) velmi napjatý. Hmongové totiž za války spolupracovali s Američany a vedli proti Vietnamcům takzvanou „tichou válku“ – tedy jakýsi partyzánský boj. Po válce je Amíci nechali napospas osudu a v Laosu na ně nasadili v roce 1975 tzv. žlutý déšť – nějaký neskutečně jedovatý sajrajt od soudruhů z SSSR, který většinu lidi buď zabil okamžitě, nebo způsobil pomalé umírání. Zdejší dějiny jsou mimořádně kruté…Z tohoto pohledu je dnešní přístup Vietnamské vlády ještě dost mírný – zvolili zde cestu násilné asimilace. Tomu Hmongové vzdorují.

Vietnam_Sa-Pa_151229_149

Na závěr jen dodávám, že tato menšina má celkově ve všech okolních státech asi 4 miliony, takže jich je opravdu hodně. Hmongove se dělí na různé skupiny a pojmenování jsou podle krojů na černé, bílé, modré a květinové. My jsem zatím květinové Hmongy neviděli, ale jelikož i nadále budeme cestovat pohraniční oblastí mezi Čínou a Vietnamem, šance na jejich spatření a nafocení je snad velká.

dalších pár fotek jsem dal i na blog krasnesvetlo.cz, tak tam mrkněte 😉

Tady je vidět, jak hmongské ženy obkrouží turisty a prodávají svoje produkty - když sem však nepřijedete jen na oběd a strávíte s nimi několik hodin, nepřijdou Vám vůbec vtíraví

Tady je vidět, jak hmongské ženy obkrouží turisty a prodávají svoje produkty – když sem však nepřijedete jen na oběd a strávíte s nimi několik hodin, nepřijdou Vám vůbec vtíravé