Ohlednutí za pobytem na Havaji: mahalo – stálo to za to!

Oahu-4

Mahalo znamená v Havajském jazyce „děkuji“. Nám nezbývá než poděkovat za možnost navštívit tyto ostrovy. Jsou nádherné. Různorodé. Divoké i civilizované, vhodné pro ležení na plážích i aktivní turistiku. Ráj pro fotografy.Než tu ještě naposledy sesumírujeme některé drobné a možná i pro ostatní zajímavé zážitky, které se do předchozích příspěvků nevešly, chtěl bych ještě zmínit pár zajímavostí, které jsme se dozvěděli zejména díky Radkovi, který nám dělal skvělého průvodce a společníka. Mít kamaráda v destinaci je samozřejmě obrovská výhoda, spoustu věcí nám ukázal, poradil, nebo nás nasměroval. Radkovi tímto děkujeme!

 

Takže co jsme se o Havaji dozvěděli: Ostrovy mají hodně specifickou vlajku – je kombinací francouzské a britské vlajky – tedy prvních kolonizátorů, kteří se o ostrovy přeli, nakonec však o ně překvapivě nejevili až tak enormní zájem. Prostě to byly tečky v širém pustém Pacifiku. 5 tisíc km na východ a 6 tisíc km na jih není suchý břeh. Když to Francouzi i Britové zabalili, hned se sem ale nasunuli Amíci, kteří rychle okoukali bezskrupulózní praktiky kolonizujících národů a ostrovy získali násilím a úskokem.

Hawaii-Maui_160704_095

Na ostrovech jsme byli na začátku července, 4. den se slaví den nezávislosti, ten však místní původní obyvatelstvo neslaví. Amíky tak úplně nemusí. Nedá se ale ani říci, že by je nenáviděli a že by se nejraději odtrhli. Moc dobře vědí, že jen díky USA mají kvalitní infrastrukturu.

Hawaii-Kauai_160630_047

Co tedy moc kvalitní není, jsou místní kempy: nejsou vůbec vybavené, všude (pokud vůbec) jen jedna studená sprcha, bez paravanu, takže se musíte mýt v plavkách (ať Vás ani nenapadne v prudérní Americe se veřejně obnažovat)

Hawaii-Kauai_160630_301

Naopak tu jsou kvalitní silnice (a s výjimkou Oahu klidný provoz), díky které se můžete autem projíždět na perfektním asfaltu ke všem zajímavým místům, dokonce i mezi aktivními kráter sopek. Díky infrastruktuře, kterou postavili Amíci, se nastartoval obrovský turistický boom.

Turismus je typický pro globalizovaný svět, kde tužby lidí na jednom konci světa mohou zásadně ovlivnit život jiných lidí na straně opačné. Vzestup turismu nastartoval růst cen pozemků. To by teoreticky místní mohli přivítat, jenže z odhadní ceny platí docela vysoké daně z majetku. A na Havaji platy nejsou velké a náklady na život jsou naopak oproti kontinentální Americe docela vysoké. Potraviny jsou drahé a také služby.

Rum z Kauai

Rum z Kauai

Od padesátých let 20. let skončila spousta plantáží, protože byla zavedena minimální mzda, za kterou už ale nebyl místní byznys konkurenceschopný. Místní museli hledat jiné příležitosti, na Kauai jsme viděli, že výroba rumu z dobré třtiny je jedním z příkladů dobré praxe, kdy se podařilo přejít na výrobu s větší přidanou hodnotou.

Hawaii-Kauai_160630_076

Na Havaj navzdory absenci čilé ekonomiky přesto vždy migrovali lidé – převážně z Polynésie a Asie. I proto se tu nemluví perfektní angličtinou – často slyšíte „pigeon“ verzi.

Ještě k jazyku: původní byvatelé měli svůj jazyk, který je úplně jiný, neboť jejich abeceda má jen jen 12 písmen. Místní názvy jsou dodnes v této obecedě a vše zni na způsobo wnanapanapa, koheakanokama, puhupana – takže si ve finále skoro nic nepomatuje a ve jménech pláží a míst máte guláš. Takže stačí umět Aloha (welcome/hi/god bless you) a Mahalo (thanks).

Dnes se sem nejezdí za prací, ale za pohodovým životním stylem, který spoustě lidí učaruje. Aby ne, však tu je skvělé klima a pohodovější životní tempo.

Hawaii-Kauai_160629_008

K tomu klimatu z našeho pohledu: jsou tu nádherně teplé noci, když profukuje a nesvítí sluníčko, je to paráda. Přes den 26-28 stupňů, do rána sotva o dva tři méně. Když ale přes poledne slunci svítí kolmo na hlavu, je to mazec. 50 faktor krém je nezbytnost. Okamžitě hledáte stín.  Zaplaťpánbůh za obrovské koruny zdejších stromů, aspoň pod nimi stín i v poledne najdete.

I s ohledem na polední smažbu od sluníčka jsme měli zajetý denní harmonogram vstávání kolem páté na východ slunce, polední obědvání někde v klimatizovaných  restauracích nebo nákupních centrech, brzce popolední siesta na hotelu nebo na pláži a pak až po čtvrté až do západu opět aktivní turistika

Hawaii-Maui_160703_123

Nemá cenu moc sledovat předpověď počasí, důležité je spíše znát, kde je linie mezi návětrnou a závětrnou stranou. Návětrné strany bývají bujně zelené s tropickou florou. Deště jsou naštěstí v teplém počasí příjemné. Vlhkost tu je také v limitu. Když máte na jedné straně ostrova zataženo, prostě popojedete 20-50km a máte slunce.

Tedy konzumní kultura je to podobná jako v USA. Obrovská nákupní centra, která jsou neustále našlapaná. Lidé jsou tu usměvaví a příjemní, dokonce jim to na rozdíl od Amíků i věřím, že to tak myslí. Všude se vtipkuje, občas překvapivě drsně.

Hawaii-Maui_160702_058

Ostrovy mají zajímavou geografii, která je hodně podobná Kanárským ostrovům či Galapágám. Ostrovy vznikají na spojnici desek, na západě jsou ostrovy nejmladší – jsou to čerstvé vulkány, všechny putují na západ a postupně se rozpadají a opět zanořují pod hladinu. Podle staří má každý ostrov jiný typ půdy, a také jinou floru.

Uf, je to nějak dlouhé, tak pokračování příště, odlétáme do Prahy…