První den na Big Island: Waipio a Pololu údolí

Hawaii-Waipio-2 První den na velkém ostrově Hawaii jsem se vydali na úplný sever. Severní strany jsou na Havajských ostrovech vždy ty návětrné a tudíž vlhké a zelené. Na Big Islandu byla hranice mezi sušší závětrnou a bujnou návětrnou stranou doslova viditelná okem na okolních stráních. Žluté chomáče seschlé trávy najednou vystřídal zelený koberec, který nám připomínal Nový Zéland. Po hodině jízdy jsme dojeli k Waipio Valley.

Údolí je to majestátní – zakusuje se 610 metrů hluboko. Ne z fotek to vidět není. Ani my jsme si nebyli jistí, kolik to může být (napověděla až Wikipedia). Jen jsme věděli, že dolů vede jedna snad vůbec nejprudší silnice světa a že nám ani s naším obrovský jeepem (čtyřkolka typicky amerických rozměrů – rozuměj obrovská kráva) nebylo doporučeno se tam vydávat. Tak jsem zůstali na horní vyhlídce a čekali na západ slunce. Po předchozích docela hektických dnech to byl příjemný relax a západ slunce dokonce i docela vyšel (sluníčko vykouklo zpoza mraků).

Hawaii-Big-Island_160705_053

Druhý den ráno jsme pak tuto stranu pobřeží prozkoumali i z druhé strany a na východ slunce jeli do Pololu Valley. Tentokrát jsme si udělali i pěší výšlap přes jedno údolí. Naštěstí už zdaleka nebylo tak hluboké jako Waipio.

Hawaii-Waipio-3 Hawaii-Big-Island_160706_059 Hawaii-Waipio-4

Odpoledne nás čekal přesun na nejvyšší bod Havaje – vyhaslý vulkán Mauna Kea. O tom příště.