Senja

SenjaSenja je největší Norský ostrov a na rozdíl od Lofot není tak turisticky „profláknutý“. O krajině na tomto ostrově, přesněji řečeno na jeho severní straně s několika fjordy, jsem slyšel jen samé superlativy. O to více mě zarazilo, že Senja vůbec není zmíněna v našem průvodci – ani jednou! Velká chyba, pěší výlety po zdejší krajině neměly chybu. 

Na Senje jsme stihli čtyři výstupu za dva dny – takže to bylo opravdu intenzivní. Jako první jsme si dali vyhlášený Husfjellet trail, který jde po otevřeném terénu a nabízí nádherné 360° výhledy (viz foto/panorama nahoře).Senja-2

Nahoře potkáváme Norku, která si to celé vyběhla – ano poklusem, té paní bylo něco kolem 55-60 let. Nejlepší na tom bylo, že nám po zdolání 640 výškových metrů řekla, že zítra musí do práce, tak si možná ještě zaběhne rychle druhý vyhlášený kopec – Seglu. Až uvidíte fotky níže, pochopíte, co byla ta Norka za blázna…

Druhý den jdeme nejprve klrátkou trasu s výhledem na Husoy – krásnou malou vesničku na ostrůvku ve fjordu a pak už míříme ny vahlášený vrchol Seglu – což norsky znamená plachetnice.

Senja-10 Senja-9

Je to opět vrchol jen cca 640 metrů vysoký, ale stoupá přímo z moře a celá jižní stěna je kolmý sráz do moře. Když se vyšplhá nahoru, chytáte z pohledu dolů pod sebe závratě.

Senja-6 Senja-12

Byl jsem rád, že jsme nahoře byli zrovna skoro sami – nechtěl bych tam vidět, jak se tam někteří blázni fotí s nohama přes převis….mě se dělalo blbě, když jsem si sedl 0,5 metru daleko, Pavel se držel ještě dál.

Senja-11

No ale pravý vrchol nastal až pak, když jsme unavení sešlapali těch 640m dolů, protože jsme mezitím zjistili, že Segla je nejhezčí z pohledu ze sousedního kopce – a tak jsme se krátce před půlnocí jali tento kopec zdolat. Nelitovali jsme – po ca 500 nastoupaných metrech jsme tu pozorovali západ i východ slunce a nemělo to chybu.

Senja-8

Segla odsud vypadá opravdu naprosto impozantně (opravdu jako plachetnice)- a my měli radost, že tenhle pohled vidí jen hrstka turistů – nikde se totiž o tomto výstupu nepíše.

No a mě vrtá hlavou, jestli si to tam ta Norka ještě téhož dne vyběhla…

Na závěr se pochlubíme, že se nám podařil o den později náš největší výkon – zdolali jsme vrchol, který se rovnal dvojitému výstupu na Seglu – byla to pecka, o tom příště. Je to tenhle macek:

Lofoty-2

V středu se chystáme na tůrování pod Trolí stěnou (Romsdal) – a pak už pomalu plánujeme návrat,  na víkend tu totiž hlásí déšť.